9 Şubat 2017 Perşembe

Kaan'ın 13-14 Aylik Gelişimi

                     

Zaman cok hizli geciyor gercekten...
O kadar koşturmali bir hayat ki ucundan köşesinden yakalayinca mutlu oluyorum.
Oğlumun ödevleri okula birakip alma işleri,beslenmesi,çantasi,giyimi,hazırliğı derken sanırım gün içinde en büyük zamanı ona harcıyorum.
İyiki de evdeymişim diyorum.
İşten geldikten sonra bu yoğun tempoya nasıl dayanırdım tahmin bile edemiyorum.
Oğlum okuldayken onun evde olmadığı zamanlari, miniğimle oyun oynayarak,onunla bişeyler paylaşarak geçiriyorum.
Miniğim uykuya yattığında ise;yine bana rahat yok😆😆😆😂😂😂bu kez de kendi ders ünitelerimi okuyup bitirmeye çalışıyorum.
Güz dönemi dersleri bitti neyse ki,
baharı da atlatırsam gelsin mezuniyet.
(en duşük notum:63,en yükseğî:87 bebekli halimle bendenbu kadar😇)

Neyse yemekti ev işiydi gezmeydi😉😇derken buraya yazmaya cokta zaman bulamiyorum.
12.ayımızda neler yaptı miniğim unutmuşum yazmadığım için mesela...
Yani unutuyor insan...
Bi tek aşımız kaldı aklımda.Çoklu aşı yaptılar yine ama ateşlenmedi kuzum cok şukur.Abisi her aşıda ateşler içinde kalırdi ,cok şükür Ahmet Kaan im bu zamana kadar bir kere ateşlendi sadece.Ve yine 12.ayında kansızlık çıktı kuzumda.Ferritin 15e düşmüş😔 Demir damlasına devam kararı aldı doktorumuz ve hergüne kıyma vermemizi söyledi.

13.ve 14.aylarında:
💓Çok hareketli fiziksel olarak çok aktif bir bebek.Ve bu yönüyle abisinden çok ayrı bir kişilik sergilemekte.Hani her çocukkendine özel diyoruz ya ,aynen öyle.

💓Sabah kahvaltılarında bence abisinden bile daha güzel yiyor maşallah.Mutlaka 3-4zeytin,peynirli tereyagli omletini yer mesela.İştahli çocuk sahibi olmak şahane bir duyguymuş.Mıymıy beslenen Berkaydan sonra çokiyi geldi😜

💓Sabah aç karnına 10damla demir veriyorum.Üzerine ya mandalina yediriyorum ya da içerse portakal suyu.Ihlamuru severek içiyor balli olunca.Ancak sütü ballı da olsa içmiyor malasef.

💓Hala en sevdiği içecek anne sütü😆😆

💓Gündüz 1,5-2 saat uyku suresi var.sabah 1saat aksam 1 saat uyuyacağına öğlen uykularıni birleştirdik böyle daha iyi oldu.

💓Gece uykularını sormayın sakın😴😢😕Ben diyeyim 7,siz diyin 10 kez uyaniyorum😥😤evet evet malesef geceleri sürekli uyanıp "memmme" diyor😥Gerçekten uykularïm sürekli bölük pörçük.Üstelik her uyandığında ağlayarak uyanıyor.Berkay da böyle birşey olmadığı için, özellikle yanında olmama rağmen ağlamalarına anlam veremiyorum.Geçer diye umut ve dua ediyorum.

💓Baba
Dede
Attı
Düttü (düştü)
Ayy didiiiii (cici)
oppa(hoppa ,biyere tırmanırken)
Gak(kulak)
Abı(abi)
Abba(abla)
Fuu(zor bela dedirttik,yine depek söylemiyor SU)
Mammma
Memmme
Avav(köpeğï gördüğünde)
Çişşş😅😅
Guak (kulak)
Haş(saç)
Cicciiii ayyyy cicciii
Bilon (balon)
Kullandığı kelimeler bunlar şimdilik.Evet Berkay a göre geç konuşmuş olabilir.Ama her çocuk kendine özeldir.Anlaması,kavraması,eşyaların mahiyetini bilmesi,karşılaştığı problemleri kendi yöntemleriyle çözmesi kendini değişik tonlardaki ıhhhı ıhhıı larla ifade etmesi öyle güzel ki maşallah konuşmasını aramıyoruz bile....

💓Abisi çok dilli bir bebekti,hala da geveze😆ama kaan pek konuşmayı seven bir bebek değil açıkçası.Kïyaslamıyorum kesinlikle sadece belirtiyorum.Abisi bu aylarında rahatlıkla 20 ye yakın net kelimesi vardı.Kaan daha az kelime kullanıyor.Ancak abisinden farkli özellikleriyle de ayrıliyor.Berkay oturan,inceleyen kitap okuyan bir çocuktu,oysa kaan tırmanan,araştıran sürekli koşturan bir çocuk.İki kardeş,iki farklı karekter💖💖💖

💓Sandalyelerden saldalyelere,koltuklardan koltuklara geçen,arabasının üzerinde ayağa kalkan,oradan tekrar kanepelere tırmanmaya çalışan bir minik işte...

💓En sevdiğim özelliği"çok iyi bir gözlemci"olması.Bizi sürekli izliyor ve taklit ederek öğreniyor.Her gördüğü davranışı taklit ediyor.Mesela elimizi yıkarken koşa koşa gelip ellerini birbirine sürerek yıKama hareketi yapıyor.Diş fırcalama zamanı parmaklarını ağzına doluşturup çok tatlı bir şekilde sağa sola fırçalama hareketi yapıyor.

💓öyle iyi bir gözlemci ki dün kahvaltımızı yaparken eline peynir vermistim.Ekmeğin arasına koyarak dürüm yapmaya çalıştı,düşünün artık bizi ne kadar izlediyse😅😅

💓Abisinin en yakın arkadaşı.Belki bir yaşında ama abisini eğleyecek kadar iyi bir oyun arkadaşı maşallah.

💓Abisi kendi oyununu oynarken, o da bir tane oyuncak alıp abisinin yanında ,onun yörüngesinde vakit geçiriyor.Bazen abisini kızdırıyor tabiki ama abisi onu çok sevdiğinden anlaşmazlıklar kolayca çözümleniyor.

💓Berkay kardeşine bakma konusunda benim en büyük yardımcım.Kardeşiyle çok güzel ilgileniyor.Susadığında suyunu içiriyor,ağzına gereksiz birşey aldığında onu hemen uyarıyor yada bana haber veriyor.Ona kitap okuyor yada bişeyler öğretiyor.Beraber çok güzel zaman geçiriyorlar.Tabiki zaman zaman ona yaramazlık öğrettiği de oluyor.Mesela suluktaki suyu ağız kısmından sağarak yere dökmek gibi🙅😬😡Ne akla hizmet öğrettiyse,kaan şimdi suluğu ne vakit ele geçirse suyu damla damla yere oraya buraya akıtiyor.😠Yaramazlar...

💓Saçını,kafasını,poposunu,kulağını,burnunu ,gözlerini,saçını dişlerini el ve ayaklarını gösteriyor sorduğumuzda.Uzaktan öpücük atıyor.

💓4-5bloğu üst üste koyuyor.içice geçen kutuları içiçe koyabiliyor.kitaptan kurbağayı bulup,bizden şarkısını istiyor.

💓Haftada 1 balik (bazen haftayı geçebiliyor)hergün kıyma tükettirmeye çalışıyorum.Günde bir mandalina,biraz ceviz yada findık ezmesi alsın istiyorum.

💓Banyoyu çok seviyor.çıkmak istemiyor.

💓Abisinin okuluna giderken kendi başına yürümeye bayılıyor..Elimizi bile tutmuyor.

💓Abisiyle evcilik oynuyorlar genelde.Babamız geldiğinde heyecanla kapıya fırlıyor.

💓Abisinin kitaplarını karalıyor.Tükenmezle koltuğu da karaladı😠Abisi bõyle birşey hiç yapmamıştı.

💓En sevdiği oyuncak ise;araba.Elinden düşürmüyor,sürekli "wuuuu wuuuuu" diye araba sürüyor.

💓Masal dinlemeyi seviyor.Kitap okumamizi da seviyor,müziğe banyoya ve disarda yurümeye bayılıyor.

💝Elektrik dügmelerini aćıp kapatıyor,eşyaları yerlerine götürüp koymayi seviyor.
Simdilik bunlar aklima geldi.
  Bizden şimdilik bu kadar...
Sevgiler

1 yorum:

Küçük Mucizelerim dedi ki...

Çok seviyorum bebeğimizin bu aylık gelişmelerini kaydetmeyi. İlerde kendine okutunca yüz halini çok merak ediyorum.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...