25 Ekim 2014 Cumartesi

58 aylık oğlumun uğraşları etkinlikleri...Gelişimi...


Herkese selam ve sevgiler yeniden...
Oğlum şimdilerde 58.ayında.
5 yaşımıza 1,5-2  ay kaldı neredeyse...
Neler yapıyoruz 5.yaşımıza yaklaştığımız şu günlerde...


Eski kreşinden alıp evimize daha yakın ve özel eğitim veren 23 Nisan Anaokulu'na verdik.Eski okulunu hiiiç özlemiyor.Zaman zaman Ayşegül öğretmeninden,Özlem öğretmeninden,özellikle erkek arkadaşlarından Enes'ten bahsetse de genel anlamda pek aramıyor.Gittiği yerlere kolay adapte oluyor,ortamı çabuk kabulleniyor ve aşırı derecede bağlanmıyor...


Okulundan çok memnunuz...Bu okulun farkı açık ara ortada.Berkay hiç özel eğitim almamasına rağmen kolay alıştı diyor öğretmeni. İngilizceyi çok seviyor kolay öğreniyor.Şimdiden 20'ye yakın kelime öğrendi bile..Disiplinli bi okul bi kere.Herşeyi planlı programlı.Ayın başında verdikleri programa gün be gün hiç aksatmadan uyuyorlar.İngilizce öğretmeni hergün ders veriyor.
Bunun dışında;

Halk oyunu öğretmeni
Modern dans öğretmeni
Orf eğitimi ve müzik öğretmeni
Güzel santlar öğretmeni (seramik,ebru sanatı vs) var.

Haftanın farklı günlerinde her biri ayrı ayrı ders veriyor 1er saat.Her 15 günde bir bir dergi bitiyorlar...Günlük ödevler veriyorlar...Aile katılımına teşvik eden etkinlik ödevleri yapıyoruz ailece...

Sinema salonları var ve belirli saatlerde en güncel sinema filmlerini izliyorlar...
Dün "Keçiören Deniz Dünyası"na gezi düzenlemiş götürmüşlerdi.
Havaların daha sıcak olduğu zamanlarda Altınpark'a koccaman oyun alanı kurup,palyaço eşliğinde balonlu baloncuklu mirofonlu ödüllü yarışmalar tertip ediyorlardı.Şimdilerde havalar soğuk olduğundan daha ziyade sınıf etkinlikleri yapıyorlar...
Berkay "anneciğim bu okulda sürprizler hiiç bitmiyor"diyor.
Şimdilik severek gidiyor...
Öğretmenimiz Duygu hanım disiplinli ve kuralcı biri.Daha önceki öğretmenimiz de öyleydi ve biz veliler olarak "aaa bu yaşta kural mı olur canım? çocukların sevgiye ihtiyacı var kurala değil"demiştik o zamanlar.Meğerse Ayşegül hanımın yaptığı çook doğruymuş.Kural hayatımızın taa içinde,olmazsa olmazımızmış, bu nedenle çocuklarımız kurallarla yetiştirilmeli bence.Biraz geç olsa da öğretmenimize hak veriyorum.

Disiplin Berkay'a iyi geldi."Anneciğim artık yemek yerken hiiç konuşmuyoruz"diyor şimdilerde.Bir zamanlar Ayşegül öğretmenine yemek konusunda etmediği kalmıyordu...Ayşegül Öğretmenimiz" "Alev hanım Berkay yemekleri birbirine katıyor "diyordu bana.Belli ki kıaymıyordu miniğime :)) Hakkı geçti öğretmenlerimizin gerçekten.
***************************
Şimdi daha çok 1, sınıfa hazırlanır konumdalar okulunda.
5'e kadar rakamları yazmayı öğrendiler.Eğik ve yamuk çizgiler çiziyorlar ödev kağıdına.Sayıları 100e kadar sayabiliyor berkay.Toplamayı çıkarmayı yapabiliyor yardımla.İngilizcede ise sayıları,20'ye yakın kelimeyi ve belli başlı kalıpları öğrenmiş durumdalar.Yaşını,biriyle tanışmayı,ismini sormayı-söylemeyi öğrendi en azından...Bu arada bol bol şarkı şiir ve hikaye öğrendi.Akşamları Pofuduk Tavşan adlı hikayeyi kendisi anlatıyor bana.Hem de öğretmeni hangi vurgularla,hangi ses tonuyla anlatıyorsa aynen öyle :))

Anlayacağınız okulumuzdan çoook memnunum.
Eğitim öğretim yılının ilk günlerinde verdikleri ilk ders İstiklal marşı ve andımızdı.
Şuan Berkay istiklal marşını okuyabiliyor 2 kıta.Ve andımızı söyleyebiliyor.Atatürk'ün doğum yerini yılını ve gözlerini kapadığı yeri ve yılı öğretmişler mesela.Çok hoşuma gitti gerçekten...Çoook etkinlik yapıyorlar.Hayvanları koruma günü gibi özel günlerde o haftayla ilgili etkinlikler düzenleyip bilgilendirmeler yapıyorlar,ve ingilizce öğretmenimiz Şerife hanım da aynı hafta o konuyla ilgili ingilizce kelimeleri öğretiyor.Birbirleriyle bağlantılı ilerlemeleri inanılmaz güzel.

58. AYINDA NELER YAPIYOR BURAK BERKAY:

*Yemek konusunda hep şikayetçiydim.İnanın 55.ayına kadar problemliydi yemek yeme hususunda.Nasıl oldu bilmiyorum ama şuan ben yeme desem bile yemeklerini yiyip bitiriyor.Çok bıktığım bir anda "artık hiç karışmıycam sana oğlum,ister ye,ister açlıktan kal biyede"demiştim çok kızmıştım gerçekten.Ve "hadi şunu da ye,bunu da ye demeyi,yemeğini ye bitir demeyi bıraktım.Bu süre zarfında anneannemize ve babaannemize gittik ve yeni okulumuza başladık.Hangi durumdan etkilendi ya da nasıl oldu bilmiyorum ama sonuçtan inanılmaz memnunum.Şimdilerde biz ne yersek oğlum da onu yiyor.Genel anlamda yemeklerini bitiriyor.Ya da en azından iştahlı iştahlı karnını doyruncaya kadar yemeğini yiyor.Bu konuda rahatım artık...

* Oyuncaklarını KENDİSİ toparlıyor.

*Okul çantasını ve seyahat edeceğimizde valizini hazırlamayı çook seviyor.

*Sabah uyandığında yüzünü yıkamayı hiç sevmiyor...Özellikle soğuk olduğu zamanlarda hem uyanmakta zorluk yaşıyoruz hem el yüz yıkamada...

*Meyveyle arasındaki buzları eritemedim malesef. Çok meyve seven bi çocuk değil.Zorladığımda yiyor ama çok değil.

*Hemen hergün 1 bazen 2 bardak sütünü düzenli içiyor.

*Ekim ayı itibariyle balık yağı vermeye başladım sabahları 1 ölçek.

*Boşalan bir şurup şişesine koyduğum harnup pekmezini şurup niyetine hergün 2 ölçek şeklinde içiriyorum.Şurup içmeyi çok sevdiğinden bu durumu kullanıyorm açıkçası :)

*Ara sıra aklıma geldiğinde 1 ölçek zeytinyağı içiriyorum.

*Vücut direncinin düştüğünü düşündüğüm durumlarda yada bazen burnu falan akmaya başladığında vitamin kompleksi olan Sanasol'dan sabah akşam 1 ölçek veriyorum.

*Okulda kahvaltı yapmasına rağmen az yada çok evde muhakkak bişeyler yemesini sağlıyorum sabahları.Yani kahvaltı yapmak zorunlu bizim evde...

*Gece uykuda altına kaçırmaları oluyor,ayda 1-2.Bu durumu oldukça normal karşılıyor,yatağı yorganı yıkıyor,"kazalar olabilir anneciğim önemli değil"diyorum.

*Hemen hergün okulu,arkadaşları,öğretmenleri ve neler yaptıkları hakkında konuşmaya konuşturmaya çalışıyorum.

*Ceviz yada kaju yemesini önemsiyorum.Bayılarak yiyor zaten...

*Balık yemeyi çok seviyor,ben (kokusundan dolayı)yapmak istemesem de zorla yaptırıyor ve silip süpürüyor...Ama sadece hamsi..
.
*Tam bir et canavarı babasına çekmiş sanırım.Hemen hergün et yiyebilir ,çok seviyor.

*Taze fasulyeyi yemiyor :(

*Yumurtayı bazen bayılarak yiyor bazen yemiycem diye diretiyor.Israr etmiyorum paşa gönlüne bırakıyorum...Özellikle anneannemize gittiğimizde her sabah haşlanmış yumurta yedi mesela hem de bayılarak.Gerçi bizim oralarda sıcak lavaş vardır missler gibi.Babam her sabah alıp getirir sağolsun.Lavaşın arasına dürüp yapıp yedik kaldığımız gün sayısınca... :)

*Balı eskiden sütüne katardım hergün 1 tatlı kaşığı.son aylarda sabahları ekmeğine sürüyorum sadece.Sütüne katınca sevmiyor.

*Kola yasak ama ketçap mayonez yasaktan çıktı malesef.Çok tüketmiyor ama yinede yasaklı değiller artık.

*Yatağına girdiğinde duasını etmeden uyumuyor.Maşallah.4 sureyi eksiksiz okuyabiliyor.

*Dişlerini her akşam fırçalıyor. Şimdilik dişlerinde hiç çürük yok.Hiç olmaz inşallah.Kuzenimiz cemoş'un tüm azı dişleri çürüdüğünden korkuyor,evhamlanıyorum.İnşallah çürükler oluşmaz.

*Bilgisayarda yok denecek kadar az zaman geçiriyor.Haftada belki toplamda 1 saat bile zaman geçirmiyor maşallah. TRTÇocuk izliyor.Haftasonu biraz fazla izliyor.İzlerken oynunu oynayıp ödevleriyle resimleriyle boyamalarıyla da uğraşıyor gerçi.:)

*Uyumayı çok sevmemesine rağmen 21:30 en geç 22:00de uyuyor.

*Pantolon ve çorap giyip çıkarabiliyordu.Bugün kazağını kendisi giydi ve çıkarabildi.Ama elbette sabahları hala ben giydiriyorum.elini ve yüzünü kendisi yıkayabiliyor.Tuvalet temizliğini hala ben yapıyorum temiz olması açısından.

*Satranç oynamayı seviyor,puzzle yapmayı pek sevmiyor ama uğraşınca yapıp bitirebiliyor.Boyamayı şahane yapamasa da (belli ki resmi annesi gibi berbat olacak) matematikle rakamlarla arası çok güzel.Etkinlik ve alıştırma yapmayı çok seviyor.Çocuk-sudoku çözebiliyor ve çok seviyor... Aklıma gelenler şimdilik bunlar...


Ne çok yazdım yine :)
Neyse genel anlamda oğlum büyüdü,büyüyor.
Zaman çok hızlı akıyor.Ara sıra "annecim ksrdeşim ne zaman olacak diyor" "kısmet"diyorum.Sanırım rahatlığa alışıyorum.

Bir çocuğun bir anneye külfeti en az 4 sene.4.senenin sonunda anne biraz biraz nefes almaya başlıyor.Gece uykusuzlukları,mızmızlanmaları,bitmek tükenmek bilmeyen soruları sona eriyor en azından.Daha çok kendi kendine zaman geçirmeyi öğreniyor çocuk.Annenin kendine ayırdığı zaman bi nebze artıyor.İşte bu nedenlerle yeniden bi 4 sene göze alınabilir mi?yada ne zaman alınabilir şimdilik bu sorulara cevap veremiyorum..
:)Bizden bu kadar...
Herkese en kalb-i sevgilerimi gönderiyorum...


Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...