15 Ocak 2017 Pazar

Mutlu Evliliğin Pūf Noktaları...


Merhabalar herkese,
Kolay kolay alıntı yayın yapmıyorum bloğumda.Kendime ait olmayan yazi, fikir ve fotoğraflara yer vermemeye özen gösteriyorum genelde.Ama sevgili Adem Hocam öyle gūzel anlatmış ki evlilikte önce birey olabilmenin ehemmiyetini, her bir cūmlesine katılıyorum.Ve bloğumda dursun istiyorum....
Evet, evlilikte eşler önce birey olarak görebilmeli birbirlerini.Biz evliliğimizde buna gerçekten dikkat ediyoruz.Birbirimizin özel alanlarına mūdahale etmiyor, özel ilgilerimiz için zaman ayırıyoruz.Ve buna karşılıklı saygı duyuyoruz.Bence bir ailede,ailece geçirilecek vakit kadar,eşlerin birbirleriyle yada birebir çocuklarıyla geçireceği vakit kadar kendilerine de vakit ayırmaları gerektiğini dūşūnūyorum.Ve lafı çok uzatmadan bu işin dûayenine birakıyorum.

 Evlilikte Birey Olabilmek...Adem Gūneş
Evlilik ayrı bir şey, aile olmak ayrı bir şey.
İnsanlar giderler nikah defterlerini imzalarlar, hoplarlar zıplarlar. Bir de düğün yaparlar, gelinlik damatlık giyerler. Sonra bir evin içerisine girerler; aa biz evlendik şu anda. Biz şu anda evliyiz. Tamam, evlisin. Ancak aile olmadın.

Aile olma basamağına doğru çıkarken; kişinin, ilk önce eşini bir birey olarak görme yetisine, yeteneğine sahip olması lazım. Nikahlı olmak, evli olmak, onu kendi “malı” olarak görmek değildir.

Benim gibi düşünsün, benim gibi hissetsin, benim gibi yaşasın. Sen erkeksin ama? Senin gibi düşünsün; ama o kadın, senin gibi düşünmüyor ki.

Çocuğa benim gibi baksın; olmaz ki senin ellerin kalın, onun elleri ince.
Hayata benim gibi baksın; ya hayata senin gibi bakamaz, çünkü sen baktığın zaman yeşili sarıyı görüyorsun, o yeşilin tonlarını görüyor.

Bir eş, eşini, birey olarak görmeye başlamadıkça, aile olmaya gidilmez.
Pedagojinin aile yapısının özünde eşlerin birbirlerini birey olarak görmesi, ondan sonra aidiyet duygusunun geliştirilmesi vardır.

Genellikle evet bizim toplumumuzda birey olmadan ait olmaya teşvik ediliyor. Evlendin, barklandın vs oldun şimdi ait oldun.
Hayır. Birey olmadan ait olmak, edilgen olmak demektir.

Önce kişinin, kendisinin bir birey, bir insan, hem de mikrometrik ölçüde eşiyle aynı insani özellikleri taşıyan, aynı insan özelliklerini taşıyan bir birey olduğunu fark etmesi lazım. Arkasından ait olma gelecek.

O halde bizler notlar vs.ler alıyorsak kenara bir yere, "Pedagoji Okulu’nun notları" diye bir şeyler not alıyorsak eğer, oraya belki de en önemli cümle olarak şunu yazmak lazım: "Bir kişinin, aidiyet duygusu kazanabilmesi için, önce birey olma yetisine erişmiş olması lazım." Birey olmadan ait olma duygusu, edilgen olmaktır.

Bir çok evliliğin temel problemi de zaten bu. Aile olamadan birçok evliliklerin artık huzurunun, tadının, tuzunun kalmamasının temel sebebi bu.
Konunun ayrıntıları için Adem Güneş'in
YouTube ya da Facebook hesaplarındaki
PEDAGOJİ OKULU 16 dersinin videosunu izleyebilirsiniz 😊😉
#pedagoji #pedagojiokulu16notları #çocukeğitimi #çocukegitimi #ademgunes #ademgüneş #pedagojiokulu #canlıyayın #youtube #facecookcanlı #telegramdapedagojiekibi

Hiç yorum yok:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...